loader image

My TO mamy – pracownię sterowników PLC

W Zespole Szkół Komunikacji istnieje pracownia, gdzie uczniowie w praktyczny sposób mogą nauczyć się podstaw programowania sterowników PLC.

Sterownik PLC jest uniwersalnym urządzeniem mikroprocesorowym, przeznaczonym do sterowania pracą maszyn, urządzeń technologicznych oraz wszelkich urządzeń automatyki przemysłowej. Aby tak się działo, sterownik PLC musi zostać dopasowany do określonego obiektu sterowania poprzez wprowadzenie do jego pamięci żądanego programu ( algorytmu ), który ma sterować działaniem obiektu. Mówiąc krótko sterownik musi zostać zaprogramowany.

Cechą charakterystyczną sterowników PLC, odróżniającą je od innych sterowników komputerowych, jest cykliczny obieg pamięci programu. Algorytm jest zapisywany w przeznaczonym dla sterownika języku programowania. Sterownik wyposaża się w odpowiednią liczbę układów wejściowych zbierających informacje o stanie obiektu i żądaniach obsługi oraz odpowiednią liczbę i rodzaj układów wyjściowych połączonych z elementami wykonawczymi, sygnalizacyjnymi lub transmisji danych.

Pracownia wyposażona jest w kompletne zestawy sterowników firmy Siemens Siematic S7 – 1200 wraz z makietami urządzeń wykonawczych, gdzie odbywa się praktyczna nauka programowania i uruchomiania sterowanych urządzeń.

Umiejętność programowania PLC umożliwia podjęcie dobrze płatnej pracy oraz jest doskonałą podstawą do dalszej nauki na studiach technicznych.

(autorem tekstu jest Radosław Gilewicz)

Zespół Szkół Komunikacji im. Hipolita Cegielskiego
Skip to content